Internet
bliżej wszystkich!

Aktualności w SSPW WP - kwiecień 2021.

Zwiększenie dostępu do szybkiego Internetu w Podlaskiem.

Do szybkiego Internetu zostało podłączonych kilka gmin wiejskich w różnych częściach województwa podlaskiego. Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW WP) ma m.in. zwiększyć jakość bezprzewodowych usług dostępu z telefonów komórkowych, podłączyć szkoły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), czy umożliwić mieszkańcom gmin podłączonych do nowej sieci nieodpłatne korzystanie z internetu.

Szybka sieć na jeziorem.

Województwo Podlaskie wykonując działalność telekomunikacyjną polegającą na operowaniu Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej – województwo podlaskie (SSPW WP) uruchomiło transmisję w sieci VPN Białystok – Bakałarzewo – Narew na rzecz operatora Telewizja Kablowa DIPOL z Białegostoku, który dotychczas korzystał z usług Województwo Podlaskie wykonując działalność telekomunikacyjną polegającą na operowaniu Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej – województwo podlaskie (SSPW WP) uruchomiło transmisję w sieci VPN Białystok – Bakałarzewo – Narew na rzecz operatora Telewizja Kablowa DIPOL z Białegostoku, który dotychczas korzystał z usług dostępu do sieci Internet. Zwiększone przepływności transmisji danych znacznie poprawią jakość usług firmy DIPOL świadczonych m.in. mieszkańcom malowniczo położonej nad brzegiem jeziora Garbas miejscowości Matłak, ok. 4 km na północ od Bakałarzewa. Operator planuje dalsze zwiększenie wykorzystania sieci SSPW Podlaskie.

Szkoła Podstawowa w Kleszczelach z dostępem do szybkiego Internetu   

Kolejna placówka edukacyjna w województwie podlaskim została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej OSE przy wykorzystaniu sieci SSPW WP. Tym razem jest to Szkoła Podstawowa w Kleszczelach, która już cieszy się dostępem do szybkiego Internetu przy wykorzystaniu symetrycznej transmisji danych 100 Mb/s z węzła SSPW WP w Kleszczelach. Podłączenie zostało wykonane przez białostockiego operatora realizującego projekt budowy sieci dostępowej dla mieszkańców na południu i wschodzie naszego województwa. Jest to kolejna szkoła podłączona do sieci edukacyjnej przez tego operatora przy wykorzystaniu infrastruktury sieci wojewódzkiej i już 62 szkoła z usługą szerokopasmową, którą zapewnia sieć SSPW Podlaskie.

Węzeł Kleszczele - podłaczenie szkoły do OSE.


Maszt sieci komórkowej w Czeremsze podłączony do sieci SSPW WP

Ponad 4 km infrastruktury liniowej sieci SSPW WP zostało wykorzystane do podłączenia masztu komórkowego w Czeremsze Wsi. Wykonana linia światłowodowa zasilana jest transmisją SSPW 1 Gb/s w relacji węzeł Czeremcha – węzeł Białystok. Wykorzystanie usług SSPW WP przez operatora pozwoliło na znaczne zwiększenie jakości bezprzewodowych usług dostępu z telefonów komórkowych w rejonie miejscowości Czeremcha. Jest to już kolejny maszt BTS podłączony do sieci SSPW Podlaskie.

Węzeł Czeremcha - transmisja 1G do Białegostoku


Mieszkańcy podlaskich gmin z dostępem do szybkiego internetu

SSPW Podlaskie świadcząc usługę transmisji danych zapewnia dostęp do sieci Internet na terenie gmin Goniądz i Giby. Odbiorcą usługi jest operator z Sokółki. Dotychczas w wymienionych miejscowościach przy wykorzystaniu sieci wojewódzkiej podłączone były trzy szkoły do sieci edukacyjnej OSE. Po zwiększeniu zamówionego pakietu usług SSPW WP na dostęp do szybkiej sieci Internet może liczyć również społeczność w obu gminach. Operator przygotowuje się do podłączenia mieszkańców tych miejscowości do budowanej przez siebie w ramach Programu Polska Cyfrowa (POPC) sieci dostępowej, przy wykorzystaniu usług transmisji SSPW.

SSPW Podlaskie wydzierżawiło ponad 3 km włókna światłowodowego na odcinku od węzła Suraż do miejscowości Kowale. Darmowa usługa radiowego dostępu do Internetu w Kowalach zrealizowana jest w ramach konkursu „Internet dla każdego”, do którego przystąpiła Gmina Suraż, a wykonawcą jest Operator ESKA Internet z Łap. Z usług będą mogli korzystać nieodpłatnie wszyscy mieszkańcy miejscowości Kowale. Szybki Internet dostępny będzie także w Świetlicy Wiejskiej w Kowalach. Radiolinia zasilona będzie transmisją SSPW z węzła Suraż.

Nawiązanie do zasobnika SSPW k. miejscowości Kowale

oprac. Zespół SSPW

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.