Internet
bliżej wszystkich!

Aktualności w SSPW WP – maj 2021.

Coraz więcej mieszkańców, przedsiębiorców, uczniów i nauczycieli ma dostęp do szybkiego Internetu.  A to dzięki współpracy operatorów z urzędem marszałkowskim, który zarządza Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej (SSPW) w województwie podlaskim.
Dzięki wykorzystaniu infrastruktury SSPW Podlaskie przez niezależnego operatora JMDI z Warszawy coraz więcej mieszkańców powiatu bielskiego może cieszyć się dostępem do szybkiego i niezawodnego Internetu bez limitu danych, do telewizji, telefonii stacjonarnej oraz komórkowej.
Operator z Warszawy nawiązał współpracę z SSPW już w 2018 r., kiedy to w oparciu o wojewódzką sieć szerokopasmową rozpoczął świadczenie usług mieszkańcom gminy Wyszki, budując sieć dostępową. Pierwszym etapem nowego rozdziału współpracy operatorów jest wydzierżawienie blisko 4,5 km kanalizacji kablowej SSPW na odcinku Stryki – Augustowo, dzięki czemu mieszkańcy Augustowa już korzystają z usług JMDI.
Firma telekomunikacyjna z Warszawy planuje rozbudowę sieci światłowodowej przy wykorzystaniu rurociągów SSPW. Do końca roku JMDI ma rozbudować własną sieć dostępową dla mieszkańców w kolejnych miejscowości w powiecie bielskim, takich jak m.in. Hołody, Krzywa, Orla, Koszele. Będzie to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu ok. 36 km kanalizacji kablowej SSPW Podlaskie.

Usługi SSPW także dla biznesu.

SSPW dociera - poprzez operatorów - również do regionalnych przedsiębiorstw i biznesu. Firma AVITO – operator dostępowy z Łomży, wykorzystał 4,79 km włókna światłowodowego SSPW na potrzeby podłączenia klienta biznesowego z miejscowości Podgórze. Dzierżawionym odcinkiem światłowodu przesyłany jest sygnał przy wykorzystaniu transmisji z węzła SSPW Pniewo. Od maja 2018 r. transmisja z tego węzła służy operatorowi AVITO z Łomży do świadczenia usług szerokopasmowych mieszkańcom Pniewa. Operator AVITO podłącza swoich klientów w technologii światłowód do domu (FTTH) m.in. w Rutkach - Kossakach, Nowogrodzie, Wygodzie, Kołakach Kościelnych, Małym Płocku, Rydzewie, czy Drozdowie, gdzie sieć zasilana jest transmisją z węzłów SSPW.

SSPW pomaga w budowie sieci dostępowej POPC.

Wojewódzka sieć szkieletowo-dystrybucyjna SSPW udostępniła rurociąg do wprowadzenia kabla światłowodowego przez białostockiego operatora na odcinku o długości 1,2 km Żerczyce – Nurzec Stacja. Jest to już kolejny odcinek infrastruktury liniowej SSPW wykorzystany przez tego operatora na potrzeby realizowanego projektu budowy sieci dostępowej dla mieszkańców w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).  

Kolejna szkoła podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu to już 63 placówka edukacyjna podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej z wykorzystaniem usług transmisji SSPW. Sieć SSPW zapewnia niezawodną transmisję danych z węzła Wąsosz bezpośrednio do wojewódzkiego Punktu Wymiany Ruchu sieci edukacyjnej, który zlokalizowany jest na Politechnice Białostockiej przy ul. Wiejskiej 45A w Białymstoku.

 

oprac. zespół SSPW

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.