Internet
bliżej wszystkich!

Kolejne podłączenia do sieci szerokopasmowej SSPW Podlaskie

Ogólnopolski operator sieci komórkowej zrealizował dowiązanie do węzła szkieletowego SSPW przy ul. Poleskiej w Białymstoku. Jest to już 9 operator obecny w najważniejszym węźle sieci SSPW Podlaskie. W Surażu natomiast operator ten wybudował linię światłowodową pomiędzy węzłem SSPW i swoim masztem komórkowym BTS, zlokalizowanym za Muzeum Kapliczek. Wykonane prace wraz z dzierżawą blisko 48 km włókna światłowodowego SSPW w relacji Białystok – Suraż zapewniają optyczne podłączenie masztu BTS, który dotychczas zasilany był sygnałem radiowym. Zmiana technologii
i wykorzystanie infrastruktury SSPW Podlaskie przez operatora komórkowego diametralnie zwiększyło jakość świadczonych usług LTE w rejonie Suraża. Dzięki wydzierżawionemu odcinkowi światłowodu, sieć SSPW Podlaskie udostępnia już ponad 500 km włókien światłowodowych swoim Klientom na całym obszarze województwa podlaskiego.

Miastkowo przygotowywane do podłączenia

Białostocki operator realizujący unijny projekt budowy sieci dla mieszkańców zamontował własne urządzenia dostępowe w węźle SSPW Miastkowo. Zainstalowane urządzenia wykorzystują zasilenie energetyczne z węzła z gwarantowanym podtrzymaniem na wypadek przerwy w dostawie prądu (węzły SSPW Podlaskie wyposażone są w zestawy akumulatorów). Dodatkowo operator wykorzystał 774 m rurociągu SSPW biegnącego wzdłuż ul. Łomżyńskiej w Miastkowie (droga krajowa nr 61), do którego wprowadził kabel światłowodowy zakończony na przełącznicy w węźle sieci wojewódzkiej. Jest to modelowy przykład wykorzystania wojewódzkiej sieci szkieletowo – dystrybucyjnej przez dostawcę usług internetowych (Internet Service Provider - ISP). Sieć dostępowa dla mieszkańców budowana jest od istniejącego węzła sieci regionalnej. Sieć dostępowa w Miastkowie zasilana będzie transmisją
1 Gb/s z węzła sieci SSPW Podlaskie. Takich realizacji powinno być dużo więcej w naszym województwie!

Szkoła w Wyszkach z szybkim Internetem

Tuż przed wakacjami operator AVITO z Łomży wprowadził 668 m kabla światłowodowego do kanalizacji SSPW Podlaskie na odcinku od studni przy szkole do węzła Wyszki wzdłuż ul. Szkolnej. Wydzierżawiony odcinek rurociągu SSPW wraz z usługą transmisji 100 Mb/s zapewnia podłączenie już 64 szkoły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej dzięki wykorzystaniu infrastruktury i usług Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego. Już od września dzieci i młodzież uczęszczająca do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach będzie mogła korzystać z zajęć dydaktycznych
z wykorzystaniem możliwości, jakie daje szybkie łącze internetowe, dzięki sieci szerokopasmowej, którą zarządza Województwo Podlaskie.

Sygnał o prędkości 1 Gb/s z węzła SSPW Wyszki wykorzystywany jest także przez warszawskiego operatora JMDI do świadczenia kompleksowych usług (internet, telewizja, telefon) dla mieszkańców
i Urzędu Gminy w Wyszkach.  

Ponadto sieć SSPW Podlaskie:

- wydzierżawiła 492 m rurociągu w Turośni Kościelnej;
- zwiększyła parametry świadczonych usług transmisji danych dla jednego z białostockich ISP w węzłach Białystok do 3 Gb/s i Rudka do 1 Gb/s.

Departament Społeczenstwa Informacyjnego UMWP

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.