Internet
bliżej wszystkich!

Konferencja - Operatywność Szerokopasmowa

24 listopada 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się Konferencja Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych Operatywność Szerokopasmowa zorganizowana przez Departament Społeczeństwa Informacyjnego. Zgromadzonych na konferencji powitał w imieniu gospodarzy Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z województwa podlaskiego, przedstawiciele rynku telekomunikacyjnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W trakcie konferencji zaprezentowana została oferta hurtowego dostępu do usług szerokopasmowych Województwa Podlaskiego na bazie infrastruktury Regionalnej Sieci Szerokopasmowej, skierowana do Operatorów Sieci Dostępowych prowadzących działalność na terenie podlasia. Przedstawione zostały również obowiązujące zasady współpracy jak i techniczne aspekty dowiązania sieci operatorów do sieci SSPW. Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji omówił wprowadzone zmiany w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na sposób realizowania inwestycji telekomunikacyjnych. Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej informowali o zasadach współpracy podmiotów na rynku telekomunikacyjnym, regulowanym przez Prezesa UKE oraz o szerokich możliwościach dostępu do informacji o istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej w Polsce, która może być wykorzystana przez Operatorów Telekomunikacyjnych w planowaniu własnych inwestycji. Centrum Projektów Polska Cyfrowa przedstawiło zasady ubiegania się o fundusze unijne, na dofinansowanie budowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych dla klientów indywidualnych, obowiązujące w II konkursie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Kwota dofinansowania dla całego kraju wynosi 3 mld zł. W trakcie panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Panią Agnieszkę Aleksiejczuk – Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, przedstawiciel strony samorządowej, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty zachęcał inwestorów do budowy sieci informatycznych na terenie województwa podlaskiego i zapewniał o przychylnym podejściu samorządowców do realizacji takich zamierzeń.

Prezentacje:

Sieć Szerokopasmowa Województwa Podlaskiego - działalność usługowa –Zbigniew Majewski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Umowa Ramowa - standardy działania operatorów RSS – Leszek Drozd, Naczelnik Wydziału Projektów Szerokopasmowych, UKE

Zasoby sieci i usług operatorów telekomunikacyjnych w woj. podlaskim – Joanna Antczak, Naczelnik Wydziału Analiz Danych, UKE

POPC – „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” Maciej Mizera, Naczelnik Wydziału Kontraktacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Otoczenie prawne inwestycji szerokopasmowych – Dominik Kopera, Naczelnik Wydziału Inwestycji Telekomunikacyjnych, Ministerstwo Cyfryzacji

Atrakcyjność inwestycyjna NUTS – Stanisław Wiszowaty, Starosta Kolneński

Sieć Szerokopasmowa Województwa Podlaskiego - aspekty techniczne – Robert Tymiński, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Fotorelacja:

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.