Internet
bliżej wszystkich!

Podsumowanie zimy w Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego SSPW

Okres zimowy nie sprzyja realizowaniu inwestycji telekomunikacyjnych, głównie z uwagi na bardzo dużą wrażliwość włókien światłowodowych na ujemne temperatury, zamarznięte pokrywy studni kablowych i grunt. Nie zraziło to jednak Operatorów korzystających z usług sieci SSPW, którzy wykonali kolejne podłączenia.

Białostocki operator podłączył do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli przy ul. Jana Pawła II z wykorzystaniem transmisji 100 Mb/s z węzła SSPW Krusza. Z kolei firma AVITO z Łomży podłączyła do sieci OSE Niepubliczną Szkołę Specjalną Przysposabiająca do Pracy w Kostrach Noskach przy wykorzystaniu transmisji 100 Mb/s z węzła SSPW Nowe Piekuty. Aktualnie już 69 placówek edukacyjnych z województwa podlaskiego podłączonych jest do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przy wykorzystaniu usług SSPW Podlaskie.

Operatorzy realizujący projekty budowy sieci dostępowych do klientów indywidualnych w ramach POPC zamówili usługi transmisji danych w 3 kolejnych węzłach SSPW: Zastawa (Białowieża), Nowe Piekuty i Sztabin. Mieszkańcy tych i okolicznych miejscowości już niedługo mogą liczyć na możliwość korzystania z Internetu szerokopasmowego. Beneficjenci POPC korzystają z transmisji danych SSPW w 23 węzłach do świadczenia usług mieszkańcom województwa podlaskiego i w 45 węzłach SSPW na potrzeby podłączenia placówek edukacyjnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Grudzień upłynął pod znakiem dzierżawy ponad 110 km infrastruktury liniowej SSPW (włókna światłowodowe i kanalizacja kablowa). Beneficjent POPC realizujący inwestycję budowy sieci dostępowej na północy województwa wydzierżawił ok. 15 km włókna światłowodowego w relacji Osowiec – Downary – Kulesze oraz kolejne blisko 17 km na odcinku Sztabin – Krasnybór – Jastrzębna (linia zasilana transmisją danych z węzła SSPW Sztabin). Firma należąca do 4-ki największych operatorów komórkowych w Polsce wybudowała połączenie z siecią SSPW Podlaskie na terenie Łomży i wydzierżawiła ponad 37 km infrastruktury linowej SSPW na potrzeby spięcia siecią światłowodową masztów komórkowych w Dobrzyjałowie i Małym Płocku, co zapewnia zupełnie nowy standard usług LTE w obrębie tych miejscowości dzięki wykorzystaniu sieci SSPW Podlaskie.          

Ponadto DIPOL z Białegostoku uruchomił transmisję z węzła SSPW Grodzisk. Jest to już 3 lokalizacja, po Narwii i Bakałarzewie, gdzie operator korzysta z usług sieci SSPW Podlaskie rozszerzając zasięg swojej działalności. Podobnie jak inny białostocki przedsiębiorca telekomunikacyjny, który wydzierżawił ponad 6 km światłowodu do podłączenia jednej z miejscowości w okolicach Łomży. JMDI z Warszawy wydzierżawiło kolejny, 5, 601 km odcinek kanalizacji SSPW, budując własną sieć dostępową na terenie powiatu bielskiego.

Warte odnotowania jest także podłączenie do sieci szerokopasmowej SSPW Podlaskie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” w Kurowie. Placówka Narwiańskiego Parku Narodowego – jednej z najcenniejszych perełek przyrodniczych Podlasia, jest nowoczesną bazą edukacji przyrodniczej, oddaną do użytku pod koniec 2020 roku. Multimedialny obiekt, aktualnie zasilony symetrycznym łączem internetowym 100 Mb/s z sieci SSPW Podlaskie, w pełni wykorzystuje swój potencjał, prowadząc działania edukacyjne dla młodzieży i mieszkańców województwa podlaskiego oraz turystów z innych regionów Polski i świata na temat Narwiańskiego Parku Narodowego i całego województwa. Zapraszamy do „Młynarzówki”!  

Zima w SSPW Podlaskie w liczbach:

  • montaż urządzeń operatorów i uruchomione usługi transmisji danych w 5 węzłach SSPW;
  • 15 umów na dzierżawę kanalizacji kablowej SSPW o długości 18 km;
  • 11 umów dzierżawy włókien światłowodowych SSPW o długości 108 km;
  • 31 zrealizowanych nadzorów Inżynierów SSPW nad dowiązaniami operatorów do sieci SSPW.

 

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.