Internet
bliżej wszystkich!

Przełom lata i jesieni w Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego SSPW


Transmisja danych 100 Mb/s z węzłów SSPW Pogorzałki, Puńsk i Drohiczyn popłynęła do kolejnych szkół podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w województwie podlaskim. Operatorem realizującym podłączenia jest AVITO z Łomży, a Szkoła Podstawowa w Pogorzałkach oraz Licea Ogólnokształcące w Puński i Drohiczynie to już łącznie 67 placówek edukacyjnych w sieci OSE przy wykorzystaniu usług Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego.

Białostocki operator realizujący projekt budowy sieci dostępowej w ramach POPC w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego zainstalował własne urządzenia do dystrybucji sygnału szerokopasmowego w węźle SSPW Nurzec Stacja. Całkowita zajętość szafy telekomunikacyjnej przez urządzenia operatora wynosi 12U (1U = 1¾ cala = 44,45 mm – wysokość pojedynczego slotu w szafie montażowej). Dodatkowo urządzenia operatora zostaną zasilone przy wykorzystaniu instalacji elektrycznej węzła Nurzec Stacja. Operator planuje zasilić zainstalowane urządzenia transmisją z węzła SSPW po zakończeniu budowy sieci dostępowej w tamtym rejonie.   

Operator JMDI z Warszawy zwiększył wykorzystanie kanalizacji SSPW o kolejne 5 km na odcinku Krzywa – Orla i łącznie dzierżawi już blisko 40 km kanalizacji na terenie powiatu bielskiego.

Ogólnopolski operator z siedzibą w Warszawie podłączył maszt komórkowy przy wykorzystaniu 1,3 km włókna i transmisji 1G z węzła SSPW Strabla. Przy okazji tego podłączenia rozbudowany został istniejący Punkt Styku Sieci operatora z siecią SSPW do prędkości 10G w węźle szkieletowym Wysokie Mazowieckie. Aktualnie SSPW Podlaskie świadczy dla operatora usługi transmisji do masztu w Strabli i dwóch klientów biznesowych w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.

Operator realizujący projekt budowy POPC na północy województwa podlaskiego zainstalował własne urządzenia do dystrybucji sygnału w węzłach SSPW Wiżajny i Rajgród, gdzie uruchomiono także usługi transmisji danych 100 Mb/s. Dodatkowo SSPW Podlaskie wydzierżawiło operatorowi ponad 5,5 km infrastruktury liniowej w relacji Długołęka – Krypno – Ruda i ok. 5 km włókna światłowodowego na odcinku od Rajgrodu do miejscowości Tama. W chwili obecnej SSPW Podlaskie udostępnia ponad 150 km kanalizacji kablowej z wprowadzonymi kablami operatorów i łącznie 700 km pasywnej telekomunikacyjnej infrastruktury liniowej (kanalizacja + włókna światłowodowe).

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.