Internet
bliżej wszystkich!

Konferencja podsumowująca Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej-województwo podlaskie”

26 listopada 2015 r.  w Hotelu Żubrówka w Białowieży odbyła się czwarta, zamykająca i podsumowująca projekt konferencja. Poprzednie spotkania w ramach promocji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podlaskie” pod hasłem „Internet blżej wszystkich ” odbyły się w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Konferencję prowadził dr Krzysztof Heller, a otworzyło ją uroczyste powitanie gości przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Pana Jerzego Leszczyńskiego, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Panią Annę Naszkiewicz oraz przez Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Panią Agnieszkę Aleksiejczuk.

Władze Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego złożyły następnie podziękowania na ręcę wszystkich, którzy przez cały okres trwania projektu wspierali go i dzięki którym udało się zrealizować tak ambitne zadanie. 

Pierwszy blok tematyczny podsumowujący całą realizację projektu Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Agnieszka Aleksiejczuk - Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP.  Wszystkie prace zostały zakończone zgodnie z harmonogramem – 30. września 2015 r. 23 listopada podpisano także umowę na dostawę sprzętu aktywnego, co jest dużym krokiem do wykorzystania wszystkich możliwości Sieci Szerokopasmowej. Następnie odbył się krótki panel dyskusyjny dotyczący wymagającej realizacji Projektu.

Drugi z czterech bloków tematycznych, o nazwie: Zasady konkursów w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, rozpoczęła swoją prezentacją Pani Eliza Pogorzelska – Zastępca Dyrektora Centrum  Projektów Polska Cyfrowa. W nawiązaniu do prezentacji swojej poprzedniczki, Pan Marek Ostanek, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej opowiedział wszystkim zebranym gościom o wyznaczaniu obszarów interwencji dla konkursów POPC.

Po przerwie skupiono się na roli samorządów w rozwoju infrastruktury szerokopasmowej. Pan Grzegorz Stelmaszek, Zastępca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP opowiadał o ważnym wpływie opłat za zajęcie pasa drogowego na ogólne koszty utrzymania sieci szerokopasmowej. Natomiast Pan Grzegorz Czwordon, Główny Specjalista Departamentu Telekomunikacji Wydziału Inwestycji Telekomunikacyjnych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podsumował rolę samorządów w sieciach szerokopasmowych – temat, który zawsze wywołuje wiele pytań i dyskusji, które rozwinięte zostały w panelu po zakończeniu tego bloku tematycznego.

Kolejne dwie prezentacje w tej części spotkania dotyczyły spraw nieco innych – związanych z działaniami pobocznymi do głównej budowy samej sieci. Podsumowania swoich działań w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Województwa Podlaskiego” zaprezentowali przedstawiciele firmy Syntea S.A.- odpowiedzialnej za przeprowadzenie szkoleń dla osób w wieku 45+, czyli najbardziej zagrożonych wykluczeniem  cyfrowym oraz Pan Michał Stopa – Prezes Tarraya S.A. odpowiedzialnej za działania promocyjne i informacyjne projektu, takie jak różnego rodzaju eventy, konkursy czy cała kampania medialna związana z siecią.

Ostatni i chyba najbardziej aktualny blok tematyczny konferencji rozpoczął swoją prezentacją Pan Piotr Gawryluk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Opowiedział on ogólnie o dostępie do sieci telekomunikacyjnych wybudowanych ze środków publicznych, w tym o Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego. Duże zainteresowanie wywołała także prezentacja Pana Roberta Tymińskiego, Kierownika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Mówił on o tej najbardziej praktycznej teraz, w ostatniej fazie projektu, części, czyli o warunkach podłączenia do Sieci. Po zakończeniu ostatniego bloku padło jeszcze kilka pytań z sali, a po wyczerpujących odpowiedziach wszyscy goście udali się na obiad do hotelowej restauracji, gdzie kontynuowano rozmowy na temat przyszłości Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego. 

Prezentacje:

Pani Agnieszka Aleksiejczuk

Pani Eliza Pogorzelska

Pan Grzegorz Czwordon

Pan Grzegorz Stelmaszek

Pan Marek Ostanek

Pan Michał Stopa - Tarraya S.A.

Pan Piotr Gawryluk

Pan Robert Tymiński

Syntea S.A.

PROMOCJA
„KOLOKACJA SSPW WP
     w projektach POPC”
KORZYŚCI
dla społeczeństwa
KORZYŚCI
dla biznesu
KORZYŚCI
dla administracji

Promocyjne warunki na przestrzeni oraz podłączenie urządzeń OSD w szafach kolokacyjnych Sieci Szerokopasmowej woj. podlaskiego dla POPC.


130 węzłach dostępowych na terenie woj. podlaskiego – sprawdź lokalizacje
• 1U w cenie 30,00 PLN,
• dostępność do hurtowych usług pasywnych i aktywnych sieci szerokopasmowej np Usług Dzierżawy Ciemnych Włókien, Usług Dzierżawy Kanalizacji Kablowej, Usług Transmisji Danych Ethernet,
• dostępność zasilania gwarantowanego AC, DC,
• monitoring i profesjonalne wsparcie Operatora Infrastruktury,
• atrakcyjne lokalizacje w sąsiedztwie JST i szkół,
• regulamin promocji,

W wyniku realizacji Projektu nastąpi zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podniesie się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwi aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do pracy.

Realizacja projektu doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu (obecnie funkcjonuje na nim monopol niektórych operatorów lub też praktycznie brak rynku) jak i do przyspieszenia procesów gospodarczych i wzrostu atrakcyjności gospodarczej regionu. Rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu będzie zachętą do rozwoju nowoczesnej gospodarki i administracji elektronicznej w tym regionie, a w konsekwencji będzie sprzyjać rozwojowi obszarów gospodarki opartej na wiedzy.

Lepszy dostęp do Internetu to także ułatwienie wymiany handlowej z zagranicą oraz otwarcie rynku regionalnego na klientów globalnych. Większe wykorzystanie Internetu sprzyjać będzie obniżeniu kosztów działalności gospodarczej i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynku.

W wyniku realizacji Projektu nastąpi wzrost liczby usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Internetu (e-urząd), poprawa jakości obsługi mieszkańców i przedsiębiorców oraz ułatwienie mieszkańcom regionu załatwiania spraw administracyjnych.

Stworzone zostaną warunki do standaryzacji gromadzenia danych administracyjnych, komunikowanych treści oraz mechanizmów komunikacji.

Dzięki realizacji projektu umożliwiona będzie również efektywna wymiana danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi.